HyperSonic - Yeni Nesil Ulaşım Sistemi

HYPERSONIC, ulaşımda ultra yüksek hızlara ulaşması hedeflenen futuristik bir ulaşım ve taşıma aracı projesidir.


HYPERSONIC günümüz ulaşım araçlarının çok ötesinde bir konsepte sahiptir. 


HYPERSONIC projesi;
Bileşenleri :

a. Dış etkilerden arındırılmış kapalı silindir hat, 
b. Silindir hattın içinde hareket eden kapsül aracı, 
c. Hava transfer sistemleri Çift Etkili Güç 
d. Hava Geçirmez Sürgülü Kapılar 
e  Alternatif  Hava Transfer Sistemleri 
f. Depolama sistemleri, Potansiyel Hava Enerji Depoları 
g. Jeolojik Hareket Seviye Ayarlama Sistemleri 
h. Yolcu aktarma istasyonlarından oluşmaktadır.  
i. Zorunlu durumlarda Yolcu barınma mekanları


Hypersonic, dış etkilerden arındırılmış kapalı silindir hattı içinde kapsül taşıma aracı olan, bir hiper hızlı taşıma sistemidir.


HYPERSONIC, kapsül aracı,  hava yastığı veya maglev  sistemi uygulanarak zemine teması engellenen, kapsülün önündeki havayı kapsülün arkasına transfer ederek, yol alan bir taşıma aracıdır.


HYPERSONIC ulaşım sistemini farklı ve benzersiz yapan en önemli özellik, kapsülün önünde (-)vakum kapsülün arkasında(+) basınç farkı yaratarak Çift etkili Kuvvet ile Kapsülün hareket ettirilmesidir.


Kapalı silindir hattı boyunca belirli mesafelerde Hava Geçirmez Sürgülü Kapılar ve  Alternatif  Hava Transfer Sistemleri bulunur.  Bu sürgüler,  silindir hattın içindeki alanı küçültmek için, Alternatif Hava Transfer Sistemleri ise kapsülün hız verimini arttırması ve  arıza sırasında en yakın istasyona güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlar. 

Her iki sistem birlikte, kapalı silindir hat boyunca  uygun mesafelere monte edilir. Kapsül silindir hattın içinde ilerledikçe bir öndeki kapı açılır, araç geçer geçmez bölüm sürgüsü kapanır. Bu durumda Alternatif fanlar silindirin içine kapsülün arka bölümüne dışarıdan hava basar. Aynı zamanda kapsülün ilerlerken içerdeki havayı dışarı aktararak aracın hızlı ilerlemesini destekler, Şırınga Etkisini önler.

Kapalı Silindir Hattının içindeki hava basıncı ile dışındaki hava basıncı arasında riskli basınç farkı gerçekleşmez


Enerji verimliliği;

HYPERSONIC enerji geri dönüşümlüdür. İster Potansiyel Hava Enerji Depolarının transfer sistemini kullansın;  isterse maglev transfer sistemini kullansın her iki sistemin uygulaması Enerji geri dönüşümlüdür. 

Kapalı Silindir hattın içindeki Kapsül, gövdesinin çevresine temas eden havayla izafi olduğu için hareket halinde iken, sürtünmeden etkilenmez. Dolayısı ile, kapsülün uzunluğu dezavantaj olmaz. Hatta avantaj olmaktadır. 

Dirençsiz ve sürtünmenin çok az olduğu bir ortamda kapsülün hareket etmesinin sağlanması sonucu enerji verimliliği en yüksek seviyeye çıkmaktadır. Günümüzdeki ulaşım sistemleriyle enerji verimliliği mukayese edilmez.


Güvenlik;Kapalı Silindir hattın içinde hiper hızda hareket eden  Kapsül Grubunun ortasındaki taşıma kabini, önünde ve arkasında , G-etkisini azaltan amörtisör sistemleri bulunur. 

Bu amortisörler ve yolcu kabinin üç kademeli kabin tasarımları ve özel tasarım koltuklar ve kemer sistemleri sayesinde, Kapsülün içindeki yolcunun can güvenliği  tam emniyetli ve benzersiz olmaktadır.  


Kalkışta ve duruş esnasında, ani durumlar dahil, amortisör grupları seviyeli olarak taşıma kabinini stabil tutar. Detaylı tasarımı ile HYPERSONIC kapsül taşıma aracı, hiper  hızlara çıktığında kapalı silindir hat içinde kaza oluşma ihtimali bu tasarımlar sayesinde yoktur, sabotaj hariç. .

Silindir hattının içi ile dışı arasında riskli basınç farkı yoktur. 


Güvenlik;

Hyper hızlarda kapalı Silindir hattının düzgünlüğü çok önemlidir. Bu proje Jeolojik hareketlerden minimum olarak etkilenecek şekilde otomatik seviye kontrollü viyadük sitemleri tasarlanmıştır. Bu viyadük sistemleri, sensorlar ve uydu kontrollü, insan müdahalesine gerek olmadan, sürekli aynı hassaslıkta kendini konumlandıran sistemlerle donatılmıştır.


Herhangi bir arıza vb sorun olması ve yolcuların zorunlu olarak kapsülden tahliyesi gerekmesi halinde, kapsülün arkasında ve önünde (resimde görünmeyen)acil tahliye kapılarından silindir hattın içine çıkan yolcuların, silindir hat boyunca uygun mesafelerde yerleştirilmiş barınma kabinlerine intikal edilerek güvenlik altına alınır.

HYPERSONIC SİSTEM’inde  Güvenlik en önemli konudur.

Konfor
Yüksek hız, yüksek ivme (G etkisi) oluşur. HYPERSONIC kapsülleri yolcular üzerinde oluşacak yüksek ivme G-etkisini azaltacak şekilde özel tasarlanmış koltuk-emniyet kemeri ile donatılmış olup, kabin dışı süspansiyon sistemleri ile desteklenmiş yolcuların konforu en üst seviyeye çıkarmaktadır.


Yolcu Bindirme Teknolojisi;
Hiper hızlı eknolojimize özel hiper hızlı yolcu indirme bindirme sistemi tasarladık.

Yüksek hızlı ulaşımın seyir hızı önemli olduğu kadar yolculuğa hazırlık kısmıda aynı derecede önemldir.  

Yolcuların sayısı ne olursa olsun yolcunun, eşyaları ile birlikte, en güvenli şekilde indirilip bindirilme işlemi birkaç saniye sürmektedir istasyonlarda beklemeyi gerektirmeyen Futuristik bir taşıma sistemidir.